Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Verificare plata rovinieta
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Verificare plata rovinieta

Se poate verifica online daca este platita rovinieta?
Daca nu, de unde pot obtine aceste informatii?
Daca rovigneta este achizitionata in sistem on line ,se poate verifica perioada de valabilitate
Daca este rovigneta achizitionata de la statie carburant,trebuiesc desfasurate demersuri la servciul comercial al respectivului operator carburant
Ok, si cum se poate verifica online? Imi puteti da va rog frumos un link pe site-ul unde se poate face acest lucru?
Se poate verifica la statii Rompetrol,Mol,Omv si Petrom.
Se feresc sa faca public vreun sistem de verificare online, tocmai pentru a incasa cat mai multi bani din amenzi si acele "despagubiri" de 28 de euro la trecerea pe sub fiecare camera, de fiecare data. Pentru ca si ei stiu ca acel bon de casa, termic, se sterge cu timpul si posesorul uita cand l-a platit.
Le-ar fi fost oare atat de greu sa faca un sistem online asa cum este cel de verificare al RCA-ului? Nu! Este rea vointa, in opinia mea.
Nu trimit niciun avertisment, cum ca iti expira rovinieta, sau ca a expirat si ca ai putea-o plati in x zile.
Ba mai mult, cunoscand ca termenul de prescriptie al procesului verbal este de 6 luni, trimit procesul verbal catre contravenient cu o saptamana inainte de incheierea acestui termen de prescriptie. Tocmai pentru a-l lasa pe contravenient sa persiste.
Cum ar fi daca banca ti-ar lua casa a doua zi dupa neplata unei rate?
Le convine de minune statutul de incasatori de amenzi.
Ei sunt stat in stat. Este clar.